Wiesław Małucha – kompozytor – jest absolwentem P.SZ.M. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie fortepianu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako prymus ukończył Akademię Wojsk Inżynieryjnych i posiada stopień kapitana Wojska Polskiego. W latach 1989–1990 był dyrektorem wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od 1990 roku prowadzi własną działalność gospodarczą w branży gastronomicznej i rozrywkowej.
Od 2013 r. jest fundatorem i członkiem zarządu „Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu”, która opracowała i wdraża takie projekty jak: „Muzyka Wrocławska”, „Relaksujące Podróże Melomana Odkrywcy” i „Wrocław – Stolica Muzyki”.
Jest inicjatorem i współzałożycielem w roku 2018 Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, w której pełni funkcję dyrektora programowego. Za działalność kulturalną w regionie otrzymał srebrną odznakę „Zasłużony dla Dolnego Śląska” od Sejmiku Samorządu Województwa Dolnośląskiego, od którego w roku 2023 Filharmonia Uniwersytecka we Wrocławiu otrzymała nagrodę kultury „Silesia 2023”.
W roku 2024 był inicjatorem powstania Opery Dolnośląskiej, w której pełni funkcję dyrektora i dyrektora programowego.
Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Wrocławia. W 2022 roku otrzymał specjalne wyróżnienie z okazji 65-lecia Towarzystwa.
Jest członkiem Lions Club International i za działalność kulturalną i społeczną w 2019 roku został odznaczony stypendium Melvin Jones oraz w roku 2022 „Bursztynową Różą”.
W roku 2012 Wiesław Małucha, w głosowaniu radiosłuchaczy i internautów, został zwycięzcą I edycji konkursu „Kawałek Wrocławia” za piosenkę „Pokochaj Wrocław” z własną muzyką i tekstem.
Jego muzyka nawiązuje w pewnym stopniu do muzyki klasycznej, charakteryzuje się bogactwem oryginalnych pomysłów melodycznych oraz ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, które w połączeniu z czystą i naturalną harmonią oraz ciepłą barwą instrumentów pozwalają odbiorcy w pełni wyciszyć się i uczestniczyć w muzycznej podróży w nieznane zakątki. Śmiało można zakwalifikować tę muzykę do leczących zarówno ciało, jak i duszę, co potwierdzają liczne opinie jej słuchaczy.
Wykonawcami jego muzyki były m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu pod dyrekcją Viktora Kuznetsova i Marcina Grabosza, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego i Marka Wroniszewskiego, Orkiestra Dęta Wszechczasów pod dyrekcją Mariusza Dziubka, Orkiestra Kameralna Filharmoników Wrocławskich pod dyrekcją Tadeusza Zatheya, Orkiestra Kameralna i Kwintet Filharmonii Uniwersyteckiej pod dyrekcją Viktora Kuznetsova i Marcina Grabosza, Kwartet Con Vigore pod dyrekcją Tadeusza Zatheya, Polski Kwintet Fortepianowy pod dyrekcją Gracjana Szymczaka, Kwintet Muzyki Wrocławskiej pod kierownictwem Natalii Wysockiej, Alba Music Trio pod kierownictwem Anastasji Bourii oraz The Sound Quartet z Wrocławia.
Solistami wykonującymi muzykę Wiesława Małuchy byli m.in. skrzypkowie – Viktor Kuznetsov, József Lendvay, Marcin Ostrowski, Małgorzata Aberbach, Barbara Karaśkiewicz, Tomasz Śliwowski; wiolonczelista Tomasz Strahl; pianiści – Marcin Grabosz, Gracjan Szymczak, Przemysław Witek, Piotr Niemiec, Anastasia Bouria; oraz śpiewacy operowi – Katarzyna Czekanowska (sopran), Natalia Akinina (mezzosopran), Olena Lapko (sopran), Valerij Zadorożny (tenor).
0+
Wykonanych Koncertów
0+
Muzyków
0+
Nagród
0+
Partnerów
Największe Projekty
Wiesław Małucha jest autorem wielu projektów mających na celu rozwój kulturowy Wrocławia i Dolnego Śląska.